Hea teada

 

Miks Põhja-Küpros?

Küprost on nimetatud „Vahemere pärliks“. See on Vahemeres asuv suuruselt kolmas saar, mis asub kolme kontinendi – Euroopa, Aasia ja Aafrika – ristumiskohas ning Türgi rannikust u 70 km kaugusel. Suuremad vahemaad saarel on idast läände 240 kilomeetrit ja põhjast lõunasse 100 kilomeetrit. Küpros on eelkõige tuntud oma sooja kliima, päikese, ilusate randade, türkiissinise mere, ajalooliste kohtade ja kauni looduse poolest. Küprosel on palju vaatamisväärsusi ja põnevaid paiku, mida külastada – iidseid varemeid, suuri templeid ja muuseume, mägikülasid ja kauneid randu.

Põhja-Küpros moodustab kogu saarest 36,5% ja tema rahvastiku arv on suurusjärgus 300 000 inimest, kellest umbes 80% moodustavad Küprose türklased, ülejäänud on suures osas omale Küprosel uue kodu leidnud välismaalased (eelkõige inglased, rootslased, norrakad, venelased jpt.). Kohalik põhikeel Põhja-Küprosel on Türgi keel. Samas valdav enamus inimesi räägib inglise keelt. Küproslased on väga soe ja sõbralik rahvas, kuritegevus on väga madal.

Peamiselt minnakse Põhja-Küprosele hea kliima, kauni looduse  ja madalate hindade tõttu. Rahaühikuks on seal türgi liir, mis tänu oma väärtuse kiirele kukkumisel on teinud välismaalastele Põhja Küprosel üsna soodsaks. Kinnisvara hinnad on veel siiani tunduvalt odavamad nii eesti kui euroopa suvituspaikade hindadest. Kütuseliitri hind on palju soodsam. Puuviljad saad omast aiast, aga ka kauplustes ja turgudel on kohalikke puhtaid puuvilju väga laias valikus ja soodsate hindadega.

Meie jaoks on muidugi väga oluline soojus ja päikesepaiste. Aastas on seal päikesepaistelisi päevi üle 300. Kohalik talv (detsember kuni veebruar) tähendab päeval umbes 10-15 kraadi sooja ja hoovihmasid. Märtsi algusest on juba kevad, kõik, mis vähegi õitseda saavad, õitseb, kogu saar on nagu õitemeri. Märtsist juunini on meie jaoks ideaalne suvi, temperatuurid 20 – 30 kraadi vahel. Sama on septembrist detsembrini. Merevee temperatuur on isegi novembris veel üle 20 kraadi. Merevesi on puhas ja soe, leidub nii kiviseid kui ka liivarandu. Juuli-august võib temperatuur tõusta neljakümne kraadi lähedale, aga jällegi sõltub, kus on teie elamine. Mägedes on alati umbes 5 kraadi madalam temperatuur. Ja mäed on seal ilusad… Kindlasti tutvuge Küprose metsiku ja ilusa loodusega. Põhja-Küprosel on väga palju häid matkaradu. Tänu sellele, et saar pole eriti suur, saab autoga igale poole kiiresti kohale. Kuid elu kulgeb seal omas rahulikus tempos, kiiret pole kuhugi…

Transport

Küprosel on kolm rahvusvahelist lennujaama:

 • Ercan International Airport (ECN) Põhja-Küprosel, pealinna Nicosia (Lefkosa) lähistel.
 • Larnaca International Airport (LCA) Lõuna-Küprose kagurannikul;
 • Paphos International Airport (PFO)Lõuna- Küprose läänerannikul;

Põhja-Küprosel peab arvestama:

 • Põhja-Küprosele on lennata kõige lihtsam läbi Istanbuli ja Põhja-Küprose lennujaama Ercan kaudu.
 • Põhja-Küprosele on võimalik minna ka praamiga Türgi kaudu.
 • Põhja-Küprosele reisimiseks peab olema reisidokumendina kehtiv pass.
 • Küprosel liikumiseks tasub kaaluda rendiauto võtmist. Võimalik on liikuda ka taksoga. Ühistransport liigub harva.
 • Nii Põhja- kui Lõuna-Küprosel on vasakpoolne liiklus.
 • Põhja- ja Lõuna-Küprose vahel on 7 piiriületuskohta ja piiri ületamine on üpris lihtne, nii et teie päralt on tegelikult kogu Küprose saar.
 • Piiri ületuseks tuleb autole osta siiski lisakindlustus.

Valuuta

Põhja-Küprosel kehtib valuutana Türgi liir, kuid mõnes kohas saab maksta ka inglise naelte, dollarite ja eurodega. Viimaste aastatega on türgi liir märkimisväärselt odavnenud võrreldes teiste valuutadega, mis teeb elu seal suhteliselt soodsaks võrreldes Euroopaga ja ka Lõuna-Küprosega.

Maksed kinnisvara ostmiseks Põhja-Küprosel (2023)

 1. Leia endale sobiv uus kodu Põhja-Küprosel, lepi Müüjaga kokku hind ja kõik ostutingimused. Broneeringu tegemiseks tasutakse deposiit suurusjärgus 1500-2500€ Ostja advokaadi kontole. Peale deposiidi tasumist eemaldatakse objekt müügist. Müüja saab deposiidi kätte alles peale ostu- müügilepingu allkirjastamist.
 2. Vali endale sobiv advokaat, kes esindab sind kogu müügiprotsessi vältel, alates ostetava kinnisvara kontrollist, vajalike lubade hankimisest ja kinnisvararegistris selle registreerimisel. Advokaat kontrollib enne lepingu sõlmimist kinnistu omandiõigust kinnistusregistris ja kõikide vajalike ehituslubade olemasolu, kõikide kinnisvaramaksude ja kommunaalteenuste eest tasumist ja valmistab ette lepinguprojektid ning esindab sind asjaajamistes riigiasutustega; probleemide vältimiseks toimub tema konto kaudu ka kinnisvara eest tasumine Müüjale. Kõik välismaalased peavad kinnisvara omanduse registreerimiseks saama valitsuse loa (taotleb ja tegeleb advokaat), see võib võtta aega 12-24 kuud. Peale loa saamist saab kinnistu registreerida kinnisvarakatastris (Title Deed).
 3. Peale advokaadi poolt lepingu ettevalmistamist ja mõlema osapoolega kooskõlastamist allkirjastatakse ostu-müügi leping.
 4. Kinnisvara ostu eest tasumine (lepingu summa miinus makstud deposiit) toimub läbi advokaadi pangaarve.

Kinnisvaraostuga seotud lisamaksed on järgmised:

 • Kinnistumaks Maaregistris (Stamp Duty) on 0,5% lepingu maksumusest, makstakse 21 päeva jooksul lepingu allkirjastamisest. Võib maksta ka alles peale kinnisturegistrist registreerimiskinnituse saamist, aga sel juhul on selle suuruseks 1,5%. See annab ostjale garantii kuni kinnisvara registreerimiseni kinnisvararegistris (Title Deed) ja kinnitab, et ostumüügi leping on sõlmitud ja ametlikult registreeritud ning Müüjal pole enam õigust kasutada kinnistut näiteks laenutagatisena ega sellega mingeid tehinguid läbi viia. Peale lepingu registreerimist saab Müüja kätte lepingu järgi makstud summa ja annab üle kinnisvara koos võtmete ja muude vajalike lisadega,
 • Kinnisvaraõiguse ülemineku maks (Title Deed) on 12% lepingu väärtusest (alates veebruarist 2023). See makstakse peale kinnisturegistris omanduse registreerimist. Probleem võib esineda kinnisturegistris registreerimisel ainult kriminaalkorras karistatud isikute korral või juhul, kui kinnistu piirneb mõne sõjalise objektiga.
 • Käibemaks (VAT) 5% lepingu maksumusest – makstakse samuti peale kinnisturegistris omanduse registreerimist.
 • Advokaadi tasu sõltub konkreetsest advokaadist, harilikult on vahemikus 1200-1500 €.
 • Sõltuvalt Müüjast (sõltub algsetest läbirääkimistest lepingu tingimuste üle) võib lisanduda ka vee, gaasi ja elektri ühendustasud suurusjärgus 600-1000€.

NB! Kuna Põhja Küpros on endine Inglise asumaa, on seal põhiliseks valuutaks inglise nael ja kõikide teenuste ja toodete hinnad on antud harilikult Inglise naeltes.